• Niedziela, 19 września 2021

Telefon nie wykrywa słuchawek - jak poradzić sobie z problemem?

Słuchawki przewodowe wciąż stanowią najpopularniejszy typ słuchawek na rynku. Zwykle działają bez zarzutu, a odpowiednio wybrane mogą służyć latami. Często zdarza się jednak problem niewykrywania podłączonych słuchawek przez urządzenie. Zanim zestresujemy się, że telefon uległ awarii, powinniśmy sprawdzić najpopularniejsze przyczyny tego problemu i w razie potrzeby wyeliminować je. W większości przypadków problemu z wykrywaniem słuchawek można się pozbyć samodzielnie, w czasie nie dłuższym niż kilka minut.

Słuchawki - to nie musi być awaria telefonu!

Przede wszystkim należy sprawdzić same słuchawki. Być może uszkodzeniu uległ przewód lub wtyczka. Aby się przekonać, warto podłączyć je do innego urządzenia (telefonu, odtwarzacza, tabletu, komputera). Jeśli po podłączeniu do gniazda mini jack 3,5 mm nie działają, znaczy to ewidentnie, że wina leży po ich stronie. Jeśli działają, należy szukać przyczyn w urządzeniu, z którym nie współpracują. Wciąż nie musi to oznaczać poważnej awarii telefonu - czasem chodzi jedynie o ustawienia.

Ustawienia i połączenia przez Bluetooth

W niektórych urządzeniach nie możliwe jest jednoczesne połączenie przez Bluetooth (np. z komputerem) i działanie słuchawek podłączonych do gniazda. Uruchomienie łączności Bluetooth wyłącza zarazem gniazdo na słuchawki. Jeśli telefon pozostaje połączony z innym urządzeniem, przerywamy połączenie i całkowicie wyłączamy Bluetooth. Istnieje spora szansa, że słuchawki zostaną wykryte i zaczną bez problemu działać.

Gdy problem dotyczy gniazda słuchawkowego - czyszczenie

W większości nowoczesnych telefonów producent zrezygnował z opcji osłony na gniazdo słuchawkowe. Ma to swoje minusy - gniazdo bardzo często zapycha się kurzem i małymi ciałami obcymi. Warto sprawdzić, czy nie jest to przyczyną niedziałania słuchawek. W tym celu zaglądamy do gniazda, świecąc mocną latarką. Jeśli widać w nim coś, co zapycha przestrzeń, można ostrożnie usunąć to patyczkiem do czyszczenia uszu (nie mokrym!) lub wykałaczką. Należy zachować przy tym dużą uwagę i ostrożność, by nie uszkodzić gniazda mechanicznie. Usunięcie zabrudzeń powinno sprawić, że słuchawki zostaną wykryte.

Przeszkody w ustawieniach dźwięku

Niekiedy problem stanowią ustawienia dźwięku - nie podstawowego, a dźwięku multimediów. Jeśli dźwięk został celowo lub przypadkowo wyciszony, słuchawki nie będą działały. Warto też sprawdzić, czy telefon nie pracuje na żadnym nadzwyczajnym trybie zawierającym wyciszenie multimediów. Niekiedy system telefonu ulega też zawieszeniu, w takim przypadku pomoże ponowne uruchomienie.

Porada specjalisty - gdy inne sposoby nie działają

Jeśli zawiodą wszystkie wcześniej wymienione możliwości, pozostaje oddanie telefonu w ręce specjalistów. Serwis powinien poradzić sobie z problemem, rozkręcając urządzenie i naprawiając lub wymieniając gniazdo słuchawkowe. Nie należy samodzielnie rozkręcać telefonu - może to spowodować jego uszkodzenie, a z pewnością spowoduje utratę gwarancji, jeśli ta wciąż trwa. Profesjonaliści usuną wadę skutecznie i bezpiecznie.