• Niedziela, 19 września 2021

Jakie słuchawki wybrać do telefonu komórkowego?

Jednym z najpopularniejszych dodatków do każdego telefonu okazują się być słuchawki douszne. Przeważnie wykorzystujemy je do dość prostych czynności takich, jak choćby słuchanie muzyki oraz prowadzenie rozmów. Nie oznacza to jednak, że ich wybór jest prostym zadaniem. Na rynku mamy do czynienia z wieloma akcesoriami charakteryzującymi się różnymi cenami i parametrami. Warto więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać uwagę podczas ich wyboru.

Jakie rodzaje słuchawek są dostępne w sprzedaży?

Jeśli nie jesteśmy audiofilami, przeważnie jesteśmy w stanie rozróżnić jedynie dwa rodzaje słuchawek – nauszne oraz douszne, choć niektórzy z nas z pewnością słyszeli również o modelach zausznych. Podział jest jednak znacznie bardziej zaawansowany. Możemy więc mówić choćby o słuchawkach otwartych, półotwartych i dokanałowych, a i tak nie wymieniliśmy nawet części tego, z czym możemy dziś spotkać się na rynku.

Słuchawki dokanałowe zawdzięczają swoją nazwę specyficznemu dopasowaniu. Zostały one dopasowane w sposób umożliwiający dźwiękowi docieranie aż do kanału. Czopek z dodatkowymi tipsami dokładnie przylega więc do ucha. Nieco inaczej zbudowane są standardowe słuchawki. Mają one płaskie końcówki, określamy je więc mianem dousznych. Oba warianty posiadają, oczywiście, określone podtypy. I tak zestawami zamkniętymi są te, które pozwalają na pełną izolację dźwięków z zewnątrz. Modele otwarte zwracają na siebie zaś uwagę dlatego, że pozwalają na dobre wentylowanie ucha. Niestety, słuchając muzyki na ulicy nie da się za ich pomocą odciąć od charakterystycznego dla niej szumu. Słuchawki tego rodzaju mają duże grono zwolenników, najlepiej sprawdzają się jednak w domu. Klienci najczęściej sięgają więc po tak zwane słuchawki półotwarte. Zapewniają one wygłuszanie dźwięków stojące na wysokim poziomie, a jednocześnie wentylują uszy.

Parametry techniczne, które warto znać

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu jest podawana w decybelach czułość słuchawek. Wartości różnią się w zależności od tego, z jakim modelem mamy do czynienia, zalecana wartość najwyższa to przy tym 85 decybeli. Przy zakupie należy pamiętać o tym, że bardzo wysoki poziom czułości może mieć zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Im jest ona wyższa, tym wyższe jest też ciśnienie. Nasze ucho szybko zaczyna się więc męczyć, jeśli zaś jest szczególnie wrażliwe, skutkiem ubocznym może się okazać niemożliwe do odwrócenia uszkodzenie słuchu. Z czułością wiąże się zresztą jeszcze jeden parametr znany jako impedancja. Jest ona podawana w omach i mówi nam o energii, jaka musi być wytworzona, jeśli zależy nam na osiągnięciu określonego poziomu głośności.

Kolejnym parametrem, jaki powinien zostać przez nas sprawdzony podczas wyboru słuchawek, jest charakterystyczne dla nich pasmo przenoszenia. Wskazane jest, aby miało ono taki zakres tonów, jaki jest w stanie usłyszeć człowiek. Nie będziemy wtedy musieli zastanawiać się nad tym, czy bardziej zależy nam na wysokiej jakości niskich, czy też wysokich tonów.

Co z rozwiązaniami budżetowymi?

Jeśli właściciel telefonu nie ma wygórowanych oczekiwań albo szuka rozwiązania wykorzystywanego przede wszystkim w domu, szczególnie interesująco prezentują się w jego kontekście słuchawki dokanałowe firmy Blue Star. Charakteryzują się one szerokim pasmem przenoszenia, wiele słów uznania pada przy tym pod adresem ich przystępności cenowej. Plusem słuchawek oferowanych przez tego producenta jest też charakteryzująca je niewielka waga, różnorodność kolorystyczna i solidna, wzmocniona konstrukcja przewodu.

Słuchawki dla wymagających

Jeśli nasze wymagania są stosunkowo duże, sporym zaskoczeniem mogą się dla nas okazać uniwersalne słuchawki firmy Huawei AM115. Charakteryzuje je nie tylko szerokie pasmo przenoszenia, ale również niższa impedancja niż ta, z którą mamy do czynienia w rozwiązaniach budżetowych. Zastosowane tu wtyki charakteryzuje duża wygoda, a choć mamy do czynienia z naprawdę interesującą jakościowo propozycją, jej cena nie jest wygórowana i przeważnie nie przekracza 30 PLN.