• Niedziela, 19 września 2021

Zrzut ekranu na smartfonie - jak go zrobić?

Zrzut ekranu, zwany także screenshotem, to nic innego jak obraz wyświetlany na ekranie urządzenia (komputera, smartfonu lub tableta), który został przechwycony i zapisany w formacie graficznym.

Zrzuty ekranu bywają bardzo użyteczne, zwłaszcza, kiedy chcemy błyskawicznie utrwalić aktualny wygląd jakiejś strony internetowej, niespodziewany błąd w aplikacji lub po prostu fragment rozmowy w komunikatorze (np. Messengerze).

Poniżej znajdują się instrukcje wykonywania zrzutu ekranu na smartfonach wyposażonych w system Android lub iOS.

Zrzut ekranu w smartfonach z systemem Android

Technika wykonywania screenshotów w aparatach z Androidem w dużej mierze zależy od budowy urządzenia. Kiedy pod wyświetlaczem obecne są klawisze fizyczne, wówczas wykorzystujemy przycisk Home (znaleźć możemy go w przedniej dolnej części). Wciskamy go jednocześnie z przyciskiem blokady (zasilania) i przytrzymujemy przez około dwie sekundy.

Jeżeli model nie jest wyposażony w przyciski pod ekranem, a nawigacja odbywa się wyłącznie na pasku ekranowym, wówczas należy poszukać przycisków regulacji głośności oraz blokady (powinny znajdować się z boku telefonu). Wciskamy klawisz blokady oraz dolny klawisz regulacji głośności i trzymamy przez około dwie sekundy, podobnie jak w pierwszym przypadku.

Przy prawidłowym przyciśnięciu odpowiednich kombinacji przycisków ekran smartfonu  charakterystycznie mrugnie i jednocześnie rozlegnie się dźwięk robienia zdjęcia. Może zdarzyć się, że jakiś starszy model telefonu z Androidem nie będzie posiadał funkcji wykonywania zrzutu ekranu. W takich przypadkach można spróbować użyć aplikacji dostępnych w Google Play, takich jak Łatwy Zrzut Ekranu lub Screenshot touch. Dzięki ich pomocy bez przeszkód będziemy mogli przechwytywać obrazy ekranu.

Screenshot w telefonach marki Samsung

Niektóre modele Samsunga mają nieco inne metody na wykonywanie zrzutów ekranu. Mowa tu między innymi o smartfonach Galaxy J3, J5, J7, S7 oraz Note 4. Aby przechwycić obraz należy wcisnąć jednocześnie przyciski Home oraz Power. Dodatkowo w niektórych modelach (mowa o Galaxy J5, J7, S7, S8 i Note 4) można wykonywać niektóre czynności za pomocą gestów. Aby wykonać screenshot wystarczy przeciągnąć dłoń nad ekranem, a telefon automatycznie przechwyci wyświetlany obraz.

Zrzut ekranu w smartfonach z systemem iOS

Wykonywanie zrzutu ekranu na telefonach marki Apple odbywa się w sposób analogiczny do robienia screenshota na aparatach z Androidem. Przy większości przypadków używamy przycisku Początku (Home) oraz Usypiania. Przycisk Początku znajduje się w przedniej dolnej części smartfona. Przycisk Usypianie w starszych modelach znajduje się na górze urządzenia, w nowszych znajdziemy go na boku.

Ponieważ model iPhone X nie ma fizycznego przycisku Początku, w jego przypadku należy przycisnąć przycisk zasilania znajdujący się z boku po prawej stronie urządzenia oraz klawisz regulacji głośności (obojętnie który), który znajdziemy po lewej stronie modelu.

Gdzie znaleźć wykonane screenshoty?

Na telefonach z systemem Android zrzutów ekranu szukamy w folderze Pictures/Screenshots. W przypadku urządzeń z systemem iOS powinniśmy wejść w aplikację Zdjęcia, następnie Albumy, a na końcu Rolka z aparatu.